Chopok

Chopok ako perla v Nízkych Tatrách

Slovenské hory

Tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier (2 023,6 m n. m.) sa nachádza na hlavnom hrebeni pohoria, ktorý tvorí hranicu medzi Žilinským a Banskobystrickým krajom a oddeľuje okresy Liptovský Mikuláš a Brezno. Vrch Chopok, obľúbený medzi turistami počas celého roka, patrí k najnavštevovanejším miestam v Nízkych Tatrách. Ponúka nielen skvelú lyžovačku na perfektne upravených zjazdovkách, ale aj pohodlný prístup lanovkou, odkiaľ si návštevníci môžu vychutnať nádherný výhľad a ľahko sa dostať k okolitej prírode. Náš horský masív je často len prestupnou stanicou pred ďalším pokračovaním túry, pričom turisti najčastejšie mieria na Ďumbier. Vedú odtiaľ aj trasy k Chate M. R. Štefánika a cez Králičku do sedla Čertovica. Hlavný vrchol sa týči nad Kamennou chatou, no západne od rotundy sa nachádza aj jeho vedľajší vrchol.

Lanovka na Chopok

Jasná, najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku, ponúka v lete skvelé možnosti pre rodinné výlety. Moderné lanovky vás pohodlne vyvezú na Chopok (2024 m n. m.), odtiaľ môžete vyraziť na hrebeňové túry alebo si užiť príjemnú prechádzku v horskej prírode. V cene spiatočného lístka máte možnosť využiť až päť rôznych lanoviek, prejsť na opačnú stranu kopca a späť, počas jediného dňa spoznáte nádherné scenérie Liptova aj Horehronia. Na turistický cieľ sa môžete dostať aj zo severnej strany Liptova, kde sa nachádza údolná stanica Biela Púť. Odtiaľto vás čaká pohodlná jazda na troch navzájom prepojených lanovkách, ktoré vás bezpečne a rýchlo vyvezú až na vrchol. Počas tejto cesty sa vám naskytnú nádherné výhľady na malebné údolie Liptova, ako aj na majestátne Vysoké Tatry, ktoré sa pred vami rozprestierajú v plnej kráse.

Zážitok ocenia nielen skúsení turisti, ale aj rodiny s deťmi či menej skúsení návštevníci, ktorí si chcú vychutnať jedinečnú panorámu bez náročného výstupu. Ak sa rozhodnete vyraziť na dominantu Nízkych Tatier z južnej strany Horehronia, čaká vás pohodlná jazda dvoma modernými kabínkovými lanovkami, ktoré vás bezpečne a rýchlo dopravia až na vrchol. Údolná stanica Krupová je ideálnym východiskovým bodom, odkiaľ sa vám naskytnú nádherné výhľady na rozľahlé doliny a impozantné horské scenérie. Región je známy svojím pokojom a čistým horským vzduchom, čo ho robí ideálnym miestom pre oddych. Pre tých, ktorí túžia po troche adrenalínu, je tu možnosť vychutnať si vzrušujúci zjazd na horskej káre z Kosodreviny až do Krupovej, ktorý vám prinesie nezabudnuteľný zážitok a jedinečný pohľad na krásy tohto miesta.

Poveternostné podmienky

V blízkosti najvyššie položeného bodu sa nachádza aj meteorologická stanica, ktorá začala svoje merania 1. decembra 1954. Vďaka meraniam vieme, že priemerná ročná teplota na vrchole dosahuje len -1,1 °C, pričom najnižšia zaznamenaná teplota klesla až na -31,5 °C.  Chopok sa zároveň radí medzi najveternejšie miesta na Slovensku, priemerná rýchlosť vetra dosahuje 9,3 m/s. Najprudší náraz, až 51 m/s, bol zaznamenaný v apríli 1988.

Socha draka Demiána

Socha draka Demiána, autorský výtvor umeleckého kováča Vladimíra Eperješiho, váži 1,5 tony a dosahuje výšku 3 metrov. Majestátny trojhlavý drak pôsobí impozantne, dve z jeho hláv hrdo šľahajú oheň a paru, zatiaľ čo v hrdle tretej sa ukrýva medený zvonček. Ak naň zazvoníte, môžete si privolať šťastie. Drak Demián je najmocnejším strážcom demänovských pokladov a jeho podoba je inšpirovaná starou liptovskou povesťou o bájnom drakovi, ktorý kedysi obýval Demänovské jaskyne.

Čítane: 1694 x

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *