Slovensko je jedna z mála krajín, ktorá je bohatá na prekrásne prírodné scenérie. Nedotknuté lesy, malebné doliny alebo prekrásne výhľady – to všetko nájdete v národnom parku, na ktorý sa dnes pozrieme.
Veľká Fatra patrí medzi známe jadrové pohoria na Slovensku. Našťastie, prostredie sa tu zachovalo do takej miery, že sa z tohto miesta stala jedna z najvýznamnejších zachovaných rezervácií. Hoci sa nemôže pýšiť takou návštevnosťou ako Vysoké alebo Nízke Tatry, má to svoje výhody. Krajina je tu preto oveľa zachovalejšia a turistické chodníčky sú menej rušné. Ak si nedáte dopustiť na prechádzku tichou krajinou, v ktorej sa budete kochať nerušenou prírodou, tak nasledujúci výber obľúbených miest nepochybne oceníte!
Krížna
Krížna je tretí najvyšší vrch Veľkej Fatry a leží na jej hlavnom hrebeni. Pokiaľ sa na vás pri túre usmeje šťastie a naskytne sa ideálne počasie, tak vás čaká očarujúci výhľad na okolité Kremnické vrchy, Chočské vrchy, Nízke Tatry alebo Malú Fatru. Svoje meno si tento vrch získal preto, že tu natrafíte na križovatku viacerých turistických chodníčkov, a to z Tureckej, Liptova a mnoho ďalších miest. Na vrchole sa nachádza aj oplotený vojenský vysielač, ktorý slúži ako navigačná stanica pre lietadlá. Najbližšie je Krížna prístupná z obce Turecká, od ktorej vás čaká krátky, no poriadne strmý výstup. Ponúkajú sa tu aj alternatívne cyklotrasy a menej strmé, no dlhšie trasy. Význam Krížnej zvýrazňuje aj fakt, že je súčasťou tej najznámejšej turistickej trasy na Slovensku, Cesty hrdinov SNP.
Harmanecká jaskyňa
Ďalšou dôležitou lokalitou vo Veľkej Fatre je Harmanecký kras. V jeho južnej časti sa ukrýva jedna z mála sprístupnených jaskýň Veľkej Fatry. Prvé, čo vás pri vstupe do Harmaneckej jaskyne ohromí a prinúti tak oceniť krásu prírody, je kvapľová výzdoba, nástenné vodopády a priestranné siene. Najslávnejšími časťami jaskyne sú Biely dóm, Klenotnica a vstupný priestor, ktorý sa od nepamäti volá Izbica. Predpokladá sa, že od pradávnych časoch slúžila Izbica ako úkryt pre lesných robotníkov. Absolvovanie prehliadky potrvá niečo vyše hodinu a sprístupnená je časť dlhá sedemsto metrov. Nemusíte sa však obávať, že by ste po obhliadnutí jaskyni nemali čo robiť! V jej okolí sa nachádza množstvo náučných chodníčkov a cyklotrás.
Vlkolínec
Kto by z nás nepoznal túto slávnu podhorskú osadu? Neďaleko Ružomberka, na južnom svahu jedného z hlavných výbežkov hrebeňa Veľkej Fatry, sa nachádza dedina, ktorá dokázala odolať aj samotnému zubu času. Zachovala sa tu stredoveká architektúra typickej horskej dediny, ku ktorej neodmysliteľne patria zruby. Vyznačujú sa svojím obdĺžnikovým pôdorysom, malým počtom izieb a šindľovou strechou. Celkovo sa tu vyskytuje štyridsaťpäť vidieckych usadlostí mnoho ďalších hospodárskych budov. Okrem samotných zrubov, sa návštevníkom ponúka aj obhliadka pozoruhodnej Dedinskej zvonice, jednej z najvýraznejších stavieb Vlkolínca, a Rímskokatolíckeho kostola Navštívenia Panny Márie. Niet divu, že od roku 1993 bol Vlkolínec zaradený do zoznamu svetového dedičstva.
Veľká Fatra je ideálnym miestom, ktoré vás vymaní spod ruchu každodenného života. Je na vás, ktoré prírodne lokality navštívite. Pamätajte si však, že z Veľkej Fatry si odnesiete zážitky, na ktoré budete so svojimi blízkymi nikdy nezabudnete!
Ďalší zaujímavý obsah pre slovenské hory:
Sprístupnené jaskyne Slovenska, Malá Fatra, Nízke Tatry, Slovenský raj, Vysoké Tatry, Hrebienok klenot Vysokých Tatier