dovolenka na maldivach

Dovolenka na Maldivách

Zahraničné moria

Malá ostrovná republika, ktorá sa stala svetoznámou pre svoje pôvabné korálové ostrovy a plytčiny. Kto by predsa nepoznal raj Maldivy, do ktorého každoročne zavítajú milióny turistov, aby si vychutnali krásu Indického oceána? Pozrime sa, prečo by ste mali aj vy, aspoň raz za život, navštíviť toto úžasné miesto!

        Maldivy, dlhým tvarom Maldivská republika, je malý štát, ktorý sa nachádza na koralových súostroviach južne od Indie.  Aby ste pochopili o aký malinký štát ide, tak Maldivy majú vyše 150 krát menšiu rozlohu ako naše Slovensko. Väčšinu územia zaberajú atoly, ktoré vznikli činnosťou podmorských sopiek. Tieto atoly sa pýšia svojimi dlhými piesočnatými plážami, lagúnami a  flórou, ktorú tvoria najmä palmy a tropické kry. Maldivy, ako každý správny exotický štát, ponúkajú množstvo prírodných lokalít, pri ktorých sa nebudete nudiť. Poďme sa pozrieť na tri miesta, ktoré sú častým dôvodom, prečo turisti neodolajú a rozhodnú sa sem pricestovať.

Pláž ostrova Vaadhoo

 Na ostrove Vaadhoo vás čaká vychýrené „More hviezd“. Keď si doprajete nočnú prechádzku pri pobreží exotického ostrova Vaadhoo, tak pochopíte prečo si vyslúžilo také poetické meno. Budete žasnúť nad tým, ako vlny žiaria prekrásnou modrou farbou a ako sú okolité pláže tohto ostrova posiate tisíckami azúrových hviezd. Príčinou tejto úchvatnej scenérie, ktorá sa odohráva pred zrakmi turistov a miestnych každú noc, je, že v mori sa vyskytuje hojné množstvo fytoplanktónu. Prebieha v ňom jav známy ako biolumniscencia, ktorá sa vyskytuje aj napríklad pri dobre známych svietivkách. Niet divu, že tento prírodný fenomén spravil z ostrova Vaadhoo jednu z najkrajších nočných lokalít nielen na Maldivách, ale aj na celom svete.

Potápanie pri Maaya Thila

Nie je nič krajšie na Maldivách, ako jej podmorský život. V prírodnej rezervácii Maaya Thila natrafíte na koralové útesy, ktoré sa stali domovom chránených živočíchov a rastlín. Pre odvážnych potápačov, ktorí túžia zažiť ozajstné dobrodružstvo a neboja sa tak vydať do neznáma, sa tu naskytne pohľad na vzácne skorpény, klauna očkatého, korytnačky alebo chobotnice. Pre svoju prírodnú hodnotu sa táto rezervácia zaraďuje do rebríčka desiatich najlepších miest na potápanie. Je však nutné podotknúť, že morské prúdy v Maaya Thila sú nepredvídateľné a podliehajú častým zmenám, preto sa tu potápanie odporúča skúsenejším potápačom.

Šnorchlovanie pri Banánovom útese

Pokiaľ nepatríte k zdatným potápačom, a predsa túžite po tom, aby ste zazreli podmorský svet Maldív, tak pri atole Kuda Kalhi vás čaká ideálne miesto. Svoje meno si tento útes získal vďaka jeho typickému tvaru, ktorý, ako ste určite uhádli, pripomína banán. Jedná sa o jeden z  najstarších koralových útesov, ktoré boli pri Maldivách objavené a sprístupnené pre verejnosť. Banánový útes sa preslávil svojimi úzkymi jaskyňami, veľkolepými zrázmi a prevismi, na ktorých rastú koraly. Keď naberiete odvahu a potopíte sa, tak dostanete odpoveď na to, prečo sa táto lokalita stala medzi turistami tak obľúbenou. Málokde na Zemi nájdete podobnú príležitosť spoznať podmorský život. Budete sa kochať pohľadom na morské rastliny mnohých druhov, z ktorých tu najväčšie zastúpenie majú koraly, ale aj na raje, barakudy alebo tŕňovce.

        Pri návrate domov si z Maldív odnesiete neuveriteľné zážitky, na ktoré budete dlho spomínať. Buďte si istý, že nikdy nezabudnete na tie podmanivé pláže, podmorský svet plný exotickej fauny a flóry alebo miestnu kultúru!