San Marino

San Maríno

Zahraničné mestá

San Maríno je po Vatikáne a Monaku tretí najmenší európsky štát. Nenechajte sa však oklamať prvým dojmom. Napriek svojej malej rozlohe, je San Maríno krajinou bohatou na výnimočné historické pamiatky a budovy.

Poloha a história

San Maríno je malinký vnútrozemský štát, ktorý z každej strany susedí s Talianskom. Jeho poloha je jedným z hlavných faktorov, ktoré prospievajú tunajšieho turizmu, keďže leží len desať kilometrov od prímorskej destinácie Rimini. Vedeli ste však, že San Maríno patrí k najstarším republikám na svete? Podľa starodávnych legiend, ktoré sa tradujú, bolo založené v roku 301 dalmatským kamenníkom Svätým Marínusom a jeho nasledovníkmi. Spoločným úsilím sa im podarilo vybudovať kláštor na vápencovej hore Monte Titano, na ktorej sa v priebehu storočí rozrástlo hlavné mesto. Spomenutá hora sa vypína do výšky 700 metrov a turistom tak ponúka výhľad, vďaka ktorému sa môžu pokochať okolitými talianskými regiónmi. No pokiaľ sa na vás usmeje šťastie, doprajete si výhľad aj na Jadranské more.

Pamiatky

Hlavné mesto San Marína, ktoré nesie rovnaké meno ako štát, bolo odpradávna strážené troma preslávenými pevnosťami La Cesta, Il Montale a La Guaita. Pochopiteľne, dnes tieto pevnosti svoju pôvodnú funkciu už doslúžili a ostali ako ikonické symboly. Ich historický význam zvýrazňuje fakt, že sú prítomné na vlajke a štátnom znaku. Pri vstupe do centra si všimnete impozantnú bránu Porta San Francesco, ktorá je dominantou starovekého opevnenia. Známou turistickou atrakciou je aj radnica a vládna budova Palazzo Pubblico, ktorá sa nachádza na námestí Piazza della Liberta. Sídlia tu hlavy štátu: dvaja kapitáni-regenti, ktorí sú zvolení na volebné obdobie trvajúce šesť mesiacov. Pred radnicou vás môže upútať čestná stráž, ktorá sa strieda každú pol hodinu. Pri prechádzke mestom nájdete aj katolícky kostol Basilica di San Marino, ktorý bol postavený v neoklasistickom štýle. Venovali ho zakladateľovi San Marína, Svätému Marínovi. Nezabudnime aj na spomínané pevnosti Rocca Guaita a Il Montale, ktorých interiér prerobili na pôsobivé múzea, v ktorých sa dozviete viac o histórii San Marína. Okrem spomenutých pamiatok si môžete vychutnať prechádzku pomadnivými starobylými uličkami, kde natrafíte na obchody so suvenírmi, známkami, oblečením, ale aj na predajne s obľúbeným talianskym likérom, limoncellom.

Málo krajín sa môže pýšiť prvenstvom byť jednou z najstarších republík na svete. Niet divu, že San Maríno je veľkolepým centrom starobylej histórie, ktorá je prerozprávaná prostredníctvom krásnych zachovaných pamiatok.