jaskyne na Slovensku

Sprístupnené jaskyne Slovenska

Slovenské hory

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská jaskyňa slobody sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina, ktorá je súčasťou rozsiahleho územia Národného parku Nízke Tatry. S jej dĺžkou dosahujúcou 8126 metrov patrí medzi významné prírodné útvary tejto oblasti. Jej rozmanité geologické útvary a bohatá fauna a flóra robia z tejto jaskyne atraktívne miesto pre návštevníkov a výskumníkov z celého sveta. Z bohatej sintrovej výplne, plnej jedinečných sintrových lekien a iných jazerných útvarov, vystupujú do popredia aj excentrické stalaktity, čo dodáva tomuto úchvatnému prírodnému miestu jeho jedinečný charakter. Tento celok tvorí fascinujúci obraz prírodného umenia, ktorý neustále púta pozornosť a ponúka nekonečný zdroj úžasu a obdivu. Mohutné sintrové vodopády a imponujúce stalagnáty spolu vytvárajú majestátny obraz prírodného divadla, ktoré okúzľuje svojou veľkosťou a eleganciou. V jaskyni boli identifikované 4 druhy netopierov. Jaskyňa bola objavená v roku 1921 vďaka suchému ponoru v oblasti Demänovky. Tento nález otvoril dvere k fascinujúcemu svetu podzemných útvarov a histórie, čo poskytlo dôležitý pohľad na minulosť a prírodné zázraky tohto regiónu. Časť jaskyne bola sprístupnená verejnosti v roku 1924, pričom horné časti boli otvorené až v roku 1933. Tento postupný proces otvorenia umožnil návštevníkom objaviť krásy tohto úžasného prírodného útvaru postupne a systematicky. Takto sa návštevníci mohli priblížiť k bohatstvu podzemných divov a užiť si úžasný pohľad na nesmierne fascinujúci svet jaskyne. Sprístupnený úsek jaskyne meria 1800 metrov v dĺžke. Tento úsek umožňuje návštevníkom preskúmať pôsobivú krásu jaskynného prostredia a objaviť jeho fascinujúce podzemné tajomstvá.

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa je jedným z významných prírodných skvostov Slovenska. Nachádza sa východne od Belianskych Tatier. Je situovaná v národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry, ktorá sa rozprestiera v Tatranskom národnom parku. Belianska jaskyňa sa rozkladá na dĺžku 2350 metrov. Očarí návštevníkov svojimi sintrovými vodopádmi, pagodovitými stalagmitmi a ďalšími formami sintrovej výplne. Spája krásu podzemných formácií s okolitou prírodou, Belianska jaskyňa predstavuje pôsobivý príklad úchvatného spojenia ľudskej zvedavosti a nádherných prírodných úkazov. V jaskyni bolo identifikovaných 7 druhov netopierov. Už v prvej polovici 18. storočia boli objavené vstupné časti jaskyne. Do jej priestorov sa opäť vstúpilo až v roku 1881. Jaskyňa sa stala prístupnou pre verejnosť už v roku 1882. Elektrické osvetlenie bolo v jaskyni zavedené od roku 1896. V súčasnosti je pre verejnosť sprístupnených viac ako 1000 metrov jaskyne.

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou, ktorá je situovaná v ponornej zóne Bystriansko-valaštianskeho krasu v blízkosti Horehronského podolia, na južnej strane Nízkych Tatier, pri obci Bystrá. Známe priestory v tomto komplexe zahrňujú Starú a Novú jaskyňu, pričom spolu dosahujú dĺžku vyše 1000 metrov. Návštevníkom ponúkajú pôsobivý pohľad do podzemného sveta. V jaskynnom prostredí je výraznou črtou sintrových formácií prevažujúca prítomnosť záclon a miestami sa vyskytuje aj aragonit. V jaskyni zaznamenali 8 druhov netopierov. Objav Starého jaskynného systému sa datuje k roku 1923, pričom ďalšie sekcie boli objavené v neskorších rokoch 1926 a 1932. V období rokov 1939 a 1940 sprístupnili časť jaskyne bez elektrického osvetlenia. Jaskyňa bola sprístupnená v súčasnom stave od roku 1968 s možnosťou prehliadky na trase, ktorá má dĺžku 490 metrov. Od roku 1971 sa jaskyňa využíva na speleoterapiu.