Viedeň kultúrne pamiatky

zámok Belveder

Fascinujúce hlavné mesto Rakúska, ktoré ponúka nádherné, kultúrne stavby, zábavne parky a veľkolepú zoo.  Prejdeme si poporiadku, ako naplánovať pekný výlet vo Viedni.  V prvom článku sa budeme venovať hlavne kultúrnym pamiatkam vo Viedni.

Začiatok výletu Bratislava

Začiatkom výletu naplánujte ubytovanie na Slovensku. Prečo na Slovensku? Nechcete utrácať peniaze ubytovaním vo Viedni, máme riešenie ubytovanie v Bratislave.  Vzdialenosť z Bratislavy do Viedne je 55 km, autom 42 min, vlakom okolo 1 hodiny. Prípadne môžete využiť parkovanie letisko Viedeň, alebo parkovanie v centre Viedne.

Zámok Belvedér

Ubytujte sa v Bratislave a môžeme začať cestovať. Z hlavnej stanici Bratislava cestujeme vlakom na Viedeň hlavná stanica (Wien Hauptbahnhof).  Od hlavnej stanici Viedeň máme 13 min peši zámok Belvedér.  Prekrásny barokový palác sa skladá z častí Dolný a Horný Belvedér. Palác postavil vojvodca Eugen Savojský ako letné sídlo v 18. storočí. Horný Belvedér zabezpečuje výstavu umeleckých diel od stredoveku, baroka až po modernú dobu.  V Dolnom Belvedéru sa nachádzajú mramorová a zlatá galéria, zbierky obrazov a knižiek. Okolo paláca je areál so záhradou, ako najkrajšia baroková stavba v okolí.

Katedrála Karlskirche

15 minút, severne od zámku Belvedér sa nachádza malebný, katolícky kostol Karlskirche. Baroková stavba patrí medzi chránené mestské pamiatky. Píše sa, že cisár Karol VI prisľúbil Bohu po ústupe moru, postavenie katedrály ako vďaku za záchranu.  Katedrála je otvorená denne a z vrchnej veže môžete obdivovať mesto Viedeň.

Prírodovedecké a umeleckohistorické múzeum

Múzeum Naturhistorisches a Kunsthistorisches vo Viedni sú najväčšie v Rakúsku. Prírodovedecké múzeum je rozdelené do veľa miestností, kde miestnosti sú botanické, 3 x zoologické, antropologické, archeologické, mineralogicko-petrografické, geologicko-paleontologické, prehistorické a krasové.  Umeleckohistorické múzeum zahŕňa zbierku egyptských a orientálnych umeleckých predmetov, zbierka gréckeho a rímskeho antického umenia, kabinet numizmatiky. Budúcom článku napíšeme o zámku Schönbrunn a ZOO, Hofburg a múzeum cisárovnej Sisi, nezabudnuteľný zábavný park Práter s obrovským ruským kolesom.

Pokračovať v čítaní

Spišský hrad

Spissky hrad

Slovensko je krajina s pozoruhodnými dejinami, o čom svedčia aj mnohé pamiatky. Bez toho, aby sme odcestovali do zahraničia, sa môžeme pokochať hradmi, kaštieľmi alebo zámkami. Pokiaľ si aj vy nedáte dopustiť na kultúru, tak náš tip určite oceníte.

Keď sa spomenie Spiš a jeho kultúra, všetci si predstavíme Spišský hrad. Národná kultúrna pamiatka Spiša, ktorá sa týči nad Spišskou kotlinou, si svoju pozornosť nepochybne zaslúži. Považuje sa za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy a jeho výstavba sa datuje až do 12. storočia. Pôvodne slúžil ako pohraničná pevnosť vtedajšieho Uhorska.

Architektúra Spišského hradu

Hlavná brána je dnes obklopená niekoľkými stĺpmi. Kedysi tieto stĺpy spájali brvná, a spolu tak tvorili prednú líniu obrany. Za bránou, pri ktorej sa v minulosti spúšťal padací most aj mreža, sa nachádza stredné nádvorie. Tu sa začína naša exkurzia. Od stredného nádvoria sa nám ponúkajú rôzne trasy, no my sa najprv pozrime na dolné nádvorie. Význam tohto priestranného nádvoria, ktoré je najväčšou časťou Spišského hradu, nie je jednoznačný. Mohlo slúžiť ako táborisko pre vojsko alebo ako útočisko pre obyvateľov, keď sa dediny ocitli pod útokom. Nájdeme tu aj základy obytnej veže. Keď sa však chceme dostať do tej najcennejšej časti Spišského hradu, potrebujeme sa vrátiť na stredné nádvorie. Naša exkurzia bude pokračovať po vydláždenom chodníku, ktorý povedie k Románskej bráne. Na druhej strane veľkolepej Románskej brány sa vyskytujú pôvodné renesančné a gotické obydlia. Dnes sú prístupné ako vyhliadkové miesta, odkiaľ si vychutnáte výhľad na Spiš. Pre milovníkov histórie sú v priestoroch Horného hradu dostupné muzeálne expozície. Dozviete sa tu o dejinách Spišského hradu, stredovekých zbraniach používaných pri jeho obrane, ale aj o živote v dávnych časoch.

Podujatia v Spišskom podhradí

Spišský hrad a jeho okolie je ideálnym výletom pre celú rodinu. Okrem prehliadky samotného hradu, si tu s deťmi môžete užiť mnoho ďalšej zábavy. V Spišskom hrade a v okolí sa každoročne konajú rôzne spoločenské podujatia. Príďte sa pozrieť na slávnostné otvorenie letnej sezóny, ktorá ponúka majáles a program pre vaše deti, alebo na tajomnú noc so živými sochami! Naša domovina sa netají krásou. Na Slovensku máme možnosť navštíviť tisícky pamiatok, v ktorých sa zapísala cenná história. Určite s nami súhlasíte, že Spišský hrad je jedným z klenotov, ktorého kultúrne dedičstvo sa nedá ignorovať.

Pokračovať v čítaní

Egypt

Egypt

Pyramídy a sfingy, Červené more plné koralov alebo jedna z najdlhších riek sveta Níl, to všetko prispieva k neodolateľnému pôvabu Egypta. Poďme sa pozrieť, prečo sa pre mnohých dovolenkárov stal Egypt voľbou číslo jedna. Čo je na Egypte fascinujúce je, že jeho mesto Gíza sa môže pochváliť posledným divom staroveku, ktorý sa zachoval. Všetci ho poznáme naspamäť –  je to obrovské pohrebisko faraónov, známe ako „Pyramídy v Gíze“.

Egyptské pyramídy

Predstavte si, že pred sebou vidíte Pyramídy v Gíze. Určite sa zhodneme, že pozornosť upútajú najmä tri Veľké egyptské pyramídy. Tie  predstavujú dominantu komplexu, ktorý sa nachádza na predmestí Gíze neďaleko západného brehu Nílu. Pre väčšinu turistov sú spomínané tri pyramídy dôvodom, prečo pricestujú do Egypta. Najznámejšia z nich je Veľká pyramída, alebo aj Chufuova pyramída. Zaberala prvenstvo najvyššej stavby po tisícročia. Je neuveriteľné, že ľuďom žijúcim tisíce rokov pred naším letopočtom sa podarilo postaviť stavby takých kolosálnych rozmerov. Veľká Pyramída, ktorá je posledným dochovaným divom staroveku, sa pýši výškou 137 metrov. Vybudovali ju z 2,5 milióna kvádrov, pričom stavba tejto hrobky mohla trvať aj dve desaťročia. Postaviť ju dal egyptský faraón Chufu, po grécky aj Cheops, a určil ju ako miesto svojho odpočinku. Niekto by sa mohol nazdávať, že drina pripadla otrokom. Opak je však pravdou. Archeológom sa podarilo nájsť zvyšky osád, ktoré slúžili ako ubytovanie pre platených robotníkov, čo vyvrátilo tento mýtus. Vnútro Veľkej Pyramídy je nepochybne najlákavejšou atrakciou v Egypte. Pozostáva z troch komôr, z ktorých dve sú položené pod úrovňou zeme. Sarkofág, do ktorého uložili zabalzamované telo Chufua, mal vyhradené miesto v tzv. „Kráľovej komore“, vybudovanej v približnej tretine výšky pyramídy. Kedysi bola Veľká Pyramída povestná pre svoje bohatstvo, ktoré do nej uložili spolu s pochovaným faraónom, no po mnohých rokoch bola drancovaná, a tak sa všetok poklad vytratil. Pyramídy v Gíze však nie sú len o troch preslávených, dobre známych pyramídach. V areáli nájdete aj ďalšie menšie pyramídky, do ktorých pochovali faraónky, a okrem iného aj sfingu. Veľká sfinga je ďalším klenotom tohto komplexu. Jedná sa o jednu z najväčších sôch a vyobrazuje bytosť s telom leva a hlavou človeka, ktorá je vyzdobená ozdobnou pokrývkou. Podľa niektorých odhadov mohla výstavba tejto sochy trvať tri roky. Dodnes sa vedú špekulácie, kto ju postavil a aký mohol byť jej účel. Egypt je krajina s dlhou a bohatou históriou, v ktorej po stáročia vládli faraóni. Našťastie, mnoho pamätihodností sa zachovalo a tunajšia krajina nestratila na kráse. Egypt tak ľahko očarí turistov z každého kúta sveta.

Pokračovať v čítaní

Slovenský raj

Slovenský raj

Prechádzka prírodou je úžasná aktivita. Slovensko má deväť národných parkov a jeden z nich je známy ako najkrajšia oblasť na našom území. Park, o ktorom si bližšie povieme, sa považuje za klenot slovenskej prírody a miesto, kde s rodinou zažijete mnoho zážitkov.

Malebné doliny

Pohľad na malebné doliny, kaňony a zachovalé lesy nie je na Slovenskú žiadnou neznámou. Nájde sa v každom z našich deviatich národných parkov, v ktorých je ochrana prírody na prvom mieste. Jeden z nich sa však odlišuje od ostatných a vyniká svojou krásou. Leží na východnom Slovensku v severovýchodnej časti Slovenského rudohoria, v okolí Spiša. Tí z vás, ktorí sa môžu pochváliť so skúsenosťami, budú určite poznať odpoveď – ide o dobre známy a veľmi obľúbený Slovenský raj.

Turistické chodníčky

Je označovaný za najkrajší národný park na Slovensku, najmä pre jeho osobitné vodopády a tiesňavy. Na území Slovenského raja, s rozlohou 21 000 hektárov, sa nachádza obrovská spleť turistických chodníčkoch. Trás na výber je tu naozaj veľa, od jednoduchých pre celú rodinu po náročnejšie, kde prechod zabezpečujú bezpečnostné rebríky a iné pomôcky. Jedna z obzvlášť obľúbených turistických trás vedie cez tiesňavu Veľký Kyseľ. Turisti sem chodia obdivovať vodopády a jedinečné skalné útvary. Okolitá flóra, krasy a jaskynné útvary boli dôvodom, prečo tu bola v roku 1964 zriadená prírodná rezervácia.

Palcmanská maša

Ďalšia, veľmi atraktívna oblasť v Slovenskom raji je Palcmanská maša. Je to najväčšia vodná nádrž v parku a okrem prívodu vody do dobšinskej elektrárni sa používa aj na rekreačné účely. V priebehu rokov tu boli vybudované ubytovacie, športové a rekreačné zariadenia. V okolí sa nachádza aj niekoľko náučno-turistických chodníčkov, ktoré vás oboznámia s miestnou históriou. Pri pobyte v Slovenskom raji si nesmiete nechať ujsť príležitosť nazrieť do Dobšinskej ľadovej jaskyni.  Vychutnajte si pohľad na ojedinelé ľadové stalagmity a stalaktity v jedinečnej ľadovej jaskyni na Slovensku, ktorá je zaraďovaná medzi najvýznamnejšie na svete. Rozmýšľate, že sa za pekného počasia vydáte po turistických chodníčkoch? Zbožňujete prírodu a chceli by ste spoznať domovinu? Doprajte si s rodinou nezabudnuteľnú túru do Slovenského raja, ktorá vás povedie k najkrajším zákutiam Slovenska!

Pokračovať v čítaní

Stredozemné more

Stredozemne more

Premýšľate, kde strávite tohtoročné leto? Snažíte sa nájsť lokalitu, ktorá by sa stala vašou vysnenou dovolenkou? Európa má „v rukáve“ hneď niekoľko destinácii, ktoré sa oplatí navštíviť! Krása Stredozemného mora sa nedá vyjadriť slovami. Kolíska európskej civilizácie, historické a kultúrne pamiatky alebo piesočnaté pláže presiaknuté exotikou, to všetko vystihuje pôvab Stredozemného mora, no táto lokalita ponúka oveľa viac.

Malorka

Malorka, na ktorú si nedá dopustiť milióny turistov, sa stala vzorom ideálnej dovolenky. Veru, niet sa čoho čudovať. Jej pláž Calo des Moro sa svojou krásou rozhodne netají. Vyskytuje sa v úzkej zátoke obohnanej útesmi a táto krátka pláž poskytuje dovolenkárom možnosť okúpať sa v azúrovom, čistom mori. Na svoje si na Malorke prídu aj milovníci turistiky. Pohorie Serra de Tramuntana s najvyšším vrchom vysokým 1445 metrov, ponúka prechádzku nedotknutou horskou prírodou.

Santorín

Presuňme sa ďalej na východ, kde si posvietime na Grécko. Jeho preslávený ostrov Santorín, ktorý je súčasťou súostrovia Kyklady, je považovaný za jeden z najromantickejších ostrovov. Možno ste kedysi zahliadli fotografiu s výhľadom na more, kde na vysokých útesoch postávajú malebné biele domy s osobitnou architektúrou. To je Santorín v celej svojej kráse. Jeho história sa spája so sopečnou erupciou, ku ktorej došlo okolo 1600 rokov pred Kr. Následky tejto prírodnej katastrofy vidíme dodnes: pláže a útesy Santorína sú pre sopečnú činnosť sfarbené do netradičného čierna. Práve pre svoje vulkanické útesy a pláže sa Santorín stal neodolateľnou destináciou. Ešte jedna zaujímavosť a to je, že výbuch sopky na Santoríne je považovaný za zdroj legendy o Atlantíde.

Cyprus

Nakoniec nahliadneme na Cyprus. Pafos, mesto Cypru na pobreží Stredozemného mora, sa vryje do pamäti svojou kultúrnou a prírodnou hodnotou. Nekončiace sa piesočnaté pláže, ktoré poskytujú potrebnú pohodu a uvoľnenie, sú len špičkou ľadovca. Skutočná krása Pafosa sa ukrýva v jeho historických pamiatkach. Naskytne sa tu príležitosť obzrieť si starodávne hrobky kráľov, Afroditin chrám alebo Dionýzov dom, v ktorom objavíte starodávne farebné mozaiky vykresľujúce boha Dionýza. Podľa legiend, ktoré dodávajú Pafosu na tajuplnej a exotickej atmosfére, bolo mesto rodiskom bohyne Afrodity. Pre niekoho turistika nesmie chýbať na žiadnej dovolenke, a neďaleké pohorie Troodos splní želania každého nadšenca. Vezme vás do idylickej prírody, kde-tu miestami doplnenej starobylými a malebnými kostolmi. Stredozemné more sa pýši svojou krásou a atmosférou, ktorá dokázala uchvátiť dovolenkárov zo všetkých kútov Európy. Nechajte sa zlákať jeho pôvabom aj vy a strávte pod slnečníkom nezabudnuteľné leto!

Pokračovať v čítaní

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry

Ste človekom prírody a lákajú vás turistické chodníčky? Premýšľate, kde by ste mohli s rodinou stráviť víkend? Lokalít, ktoré turisti na Slovensku navštevujú, je naozaj veľa, no len jedno z nich vyniká svojou majestátnosťou a krásou!

Turistika na Slovensku

Turistika je rekreačná činnosť, ktorá na Slovensku nikdy nezanikne. Možností, kde sa prejsť, je neúrekom – Karpaty, Malá Fatra, Orava, Slovenský raj a ďalšie klenoty prírody. Jedna z dominánt slovenskej prírody, kde prevláda najväčší cestovný ruch, sú Vysoké Tatry.

Štrbské pleso

Turisti si sem prichádzajú prezrieť najkrajšie prírodné lokality. Veru, a majú si z čoho vyberať! Je tu Štrbské pleso, Skalnaté pleso, Hrebienok, Solisko, v Tatrách je skrátka veľa úžasných miest, pri ktorých by sme mohli začať. Najviac navštevovaná časť Tatier je Štrbské pleso, pri ktorom sa nachádza naše najznámejšie pleso. Dnes Štrbské Pleso obklopuje náučno-turistický chodník, vhodný na príjemnú nedeľnú prechádzku pre celú rodinu. Dozviete sa tu o endemitoch a chránených živočíchov žijúcich vo Vysokých Tatrách a ich okolí. Pokiaľ vás unavuje jednotvárna prechádzka, Štrbské pleso ponúka aj možnosť člnkovania.

Hrebienok

Nad Starým Smokovcom je ďalšie obľúbené turistické stredisko. Hrebienok, ktorý leží na úpätí Slavkovského štítu a poskytuje prekrásny výhľad na okolie Popradu, sa teší veľkej návštevnosti. Je to z toho dôvodu, že tvorí trasu do ďalších miest v Tatrách, ako je Malá a Veľká Studená dolina alebo na samotný Slavkovský štít. Pri Hrebienku sa nachádza Bílková chata a horský hotel, kde sa dá ubytovať. Bol tu otvorený aj Tatranský ľadový dóm ako vôbec prvý ľadový dóm v strednej Európe, ktorý návštevníkom predkladá veľkolepú expozíciu. Vysoké Tatry ponúkajú omnoho viac a to čo som spomenul je zlomkom možností, aké sa tu pre turistov vyskytujú. Nepochybne si s rodinou v Tatrách prídete na svoje a odnesiete si mnoho zážitkov. Nezabudnite si vyhradiť čas na turistiku. Nie je lepší spôsob, ako sa zbaviť každodenného stresu a stráviť chvíle s rodinou. Spoznajte krásy horského masívu na Slovensku a využite každú možnosť, akú vám príroda ponúka!

Pokračovať v čítaní

Dovolenka pri Čiernom mori

Čierne more

Občas sa každý z nás potrebuje „vypnúť“, a oddýchnuť si od každodenného zhonu. Najlepším balzamom na stres je dovolenka pri mori. Otázka je, do ktorej destinácie by ste sa mali vybrať?

Čierne more

Čierne more je na západe obklopené Rumunskom a Bulharskom. Turisti z  Európy si prichádzajú na Balkán vychutnať miestnu exotiku, atmosféru a piesočnaté pláže. Budeme sa venovať Bulharsku a jeho destináciám, keďže je obľúbenejšie. Prvé, čo väčšinu skúsených dovolenkárov pri Bulharsku napadne, je Slnečné pobrežie. Slávne letovisko, ktoré dostalo toto obyčajné pomenovanie, je paradoxne známe nezvyčajnosťou – idylickou polohou, plážou a nočným životom. Dovolenkári, ktorí dychtia po zábave a nočnom živote, si tu ľahko zamilujú miestne kluby a bary.

Turistické centrum Nesebar

Pri Slnečnom pobreží sa nachádza ďalšie turistické centrum Nesebar. Historickú hodnota mesta Nesebar odrážajú staré kostoly a budovy, ktoré tu stoja od čias Byzantskej ríše. Slnečné pobrežie nie je však jedinou destináciou, kde s rodinou strávite pohodu. Neďaleko mesta Varna, ležia Zlaté Piesky. Výstavba tohto rekreačného strediska začala v druhej polovici 20. storočia a dodnes sa tu otvárajú luxusné hotely, kluby, kúpele a športové zariadenia. Podobne ako Slnečné pobrežie, aj Zlaté Piesky sú obľúbené turistami, ktorí si nedajú dopustiť na diskotéky. Zlaté Piesky sa pýšia aj hustou zeleňou, zachovaným prostredím a čistým ovzduším. Stredisko tak ponúka podmanivú turistiku po okolitých horách a chodníčkoch. Niekomu však hlučná a preplnená destinácia nemusí vyhovovať. Bulharsko ponúka aj odľahlé letoviská, kde na turistov nestriehne preplnená pláž.

Dedina Kranevo

Dedina Kranevo je miestom, kde nájdete odpočinok a oddych od okolitého sveta. Málo ľudí sa vyberie do podmanivej dediny Kranevo, a preto sa nemusíte obávať plnej pláže a dlhých radov. Nezabudnite, že v Bulharsku je destinácii, kde sa oplatí dovolenkovať, oveľa viac ako sme spomenuli. Voľba je na vás, ktorý kút tejto úžasnej krajiny navštívite. Pláže Čierneho mora sa stali strediskom, kde sa každoročne vyberie desaťtisíce turistov. Prichádzajú sem, aby oddychovali na piesočnatých plážach a spoznávali Balkán. Keď sa niekomu zunuje more, v mnohých letoviskách sa môže vybrať do prírodných rezervácií alebo obzrieť si pamiatky.

Pokračovať v čítaní

Bojnice

Bojnice

Keď prichádza obdobie oddychu a pokoja, dovolenkárov čaká ťažké rozhodnutie. Všetci vieme, aký je to tvrdý oriešok, nájsť správnu dovolenkovú destináciu. Preto budete možno prekvapený, že skvelá dovolenková destinácia je oveľa bližšie, než sa nazdávate.

Dovolenka na Slovensku

Kto by sa z nás netešil na dovolenkovú sezónu. Odreagovanie je to, čo v dnešnom zhone potrebujeme. Dovolenkári zo Slovenska s potešením premýšľajú o zahraničí a snažia sa nájsť destinácie, ktoré by spĺňali ich očakávania. Zabúdajú, že Slovensko ponúka rovnako krásne pamiatky a prostredie ako každá iná krajina v Európe. Okrem Vysokých Tatier, kde turisti podnikajú vysokohorské túry alebo sa lyžujú, máme aj niekoľko vzácnych miest.

Bojnický zámok a zoologická záhrada

Pozrime sa na kúpeľné mesto Bojnice, ktoré každoročne prilákajú mnoho slovenských ale aj zahraničných turistov. Bojnický zámok je dominantnou pamätihodnosťou, akou sa mesto môže s radosťou pochvaľovať. Návštevníci tu prichádzajú obdivovať gotické a renesančné prvky, maľby a veľkolepý interiér. Pod zámkom sa nachádza jaskyňa, kde návštevníci v sprievode majú príležitosť prezrieť si tieto nemenej zaujímavé priestory. Okrem toho, galéria v zámku je plná obrazov a malieb, preto sa nemusíte obávať, že by vás prehliadka Bojnického zámku nudila. Neďaleko zámku je ďalšie miesto, ktorému rodiny len tak ľahko neodolajú. Bojnice Zoo sú vychýrenou atrakciou v meste, v ktorej ako jedinej na Slovenku chovajú slony africké.

Veža Čajka

Nad Bojnickým zámkom a zoo nájdete vyhliadkovú vežu Čajku. Po prechádzke, začínajúcej pri kalvárií a končiacej na Čajke, si vychutnáte výhľad na Bojnice a okolie. Mapa na vyhliadkovej veži vás podrobne informuje a oboznámi o okolí. Dominantné zložky cestovného ruchu v Bojniciach dopĺňajú aj ďalšie turistické atrakcie.

Turistické atrakcie

V posledných rokoch si medzi návštevníkmi získalo obľubu najmä Mystérium. Máte tam hodinu na to, aby ste si lámali hlavu nad rôznymi hádankami a snažili sa nájsť riešenia zvláštnych hlavolamov. Rovnako aj ďalšia atrakcia neďaleko námestia, múzeum praveku, vám spríjemní rodinné popoludnie. Najviac ju ocenia deti, ktoré sa zabavia hádzaním oštepov do terča alebo sa tu dočítajú o živote našich predkov. Nezabudnime ani známe, často navštevované kúpele. Bojnické pamiatky a atrakcie dopĺňa malebné námestie, na ktorom nájdete veľa výborných reštaurácií, kde si bezpochyby pochutnáte. Slovensko je v práve, keď sa pýši svojimi klenotmi. Cestovný ruch tu prekvitá na každom mieste, či ide o veľkolepé Vysoké Tatry alebo kúpeľné mestá. Jednou zo vzácností Slovenska sú Bojnice, kde na turistov čaká mnoho krásnych pamiatok, ako aj veľká a atraktívna zoo.

Pokračovať v čítaní

Jadranské more

Jadranské more

S príchodom leta a pekného počasia sa turizmus v prímorských oblastiach pomaly prebúdza. Slováci, ktorí dovolenkou nepohrdnú, majú na zozname hneď niekoľko tradičných destinácii, no najnavštevovanejšia je Jadran.

Vysnívaná dovolenka

Jadranské more je voľbou, pri ktorej sa neriskuje. Nájde sa tam všetko, čo hľadáme na svojej vysnívanej dovolenke – atmosféru, podmanivé okolie a turistické atrakcie. Väčšina Slovákov cestuje do Chorvátska pre jeho vhodnú lokalitu. Ubytovanie a strava v Jadrane nie je problém ani pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť luxusné hotely a drahé dovolenky. Jadran je dovolenka s nízkymi nákladmi, a predsa aj napriek nízkym cenám ponúka, to čo každá iná.

Obľúbené destinácie Slovákov

Najznámejšie lokality sú Dubrovník, Záhreb, Split alebo Rajská pláž na ostrove Rab. Slováci si našli svoje obľúbené, dobre známe destinácie, no my sa každej venovať nebudeme – je ich príliš veľa a zabralo by to veľa času. Pozrime sa najprv na ostrov Rab, ktorý sme už spomenuli. Na rajskej pláži čaká dovolenkárov skutočný raj. Ostrov Rab, deviaty najväčší ostrov Chorvátska, ponúka jednu z najkrajších pláží v krajine. Rajská pláž leží na severe ostrova a okrem toho, že je tvorená z jemného piesku a je pohodlnejšia ako väčšina kamenistých pláží, nájdete v jej okolí veľa ihrísk, reštaurácií, rekreačných miest a príležitostí na vyskúšanie vodných športov. Pre záujemcov histórie sa na ostrove nachádzajú aj pozostatky koncentračného tábora z obdobia okupácie.

Lokalita Omiš

Vo vzdialenosti 21 kilometrov od známej lokality Split, sa nachádza ďalšia z top destinácií – Omiš. Rieka Cetina vytvorila v dalmátskom meste Omiš hlboké, malebné údolie. Práve pohľad na kaňon a more s príjemnou teplotou láka turistov z celého sveta. Pobrežie Omišu je kamenisté aj piesočnaté. Športoví nadšenci sem prichádzajú na potápanie, windsurfing a rafting. Pochutnať si tu viete v reštauráciách aj v baroch, ktoré sa pýšia tradičnou chorvátskou kuchyňou. Omiš sa pýši aj historickými pamiatkami, za zmienku stoja najmä pevnosť Starigrad, kostol sv. Michala a uličky v starej štvrti mesta. Kto z nás by po hektických dňoch nechcel stráviť čas v príjemnej destinácii? Jadranské more je miesto, kde každoročne zavíta státisíce turistov zo Slovenska. Veď, kde inde by ste našli ak očarujúce a podmanivé prostredie ako na blízkom Jadrane?

Pokračovať v čítaní

Rodinná dovolenka v Štúrove

Štúrovo

Keď sa spomenie slovo dovolenka, predstavíme si miesto, kde ožívajú naše túžby a kde na nás čaká odreagovanie od každodenného zhonu. Pravda, nie všetci si pod dovolenkou predstavíme rovnakú destináciu. Dnes však uvidíte, že sa nájde aj ideálna lokalita, ktorá zaujme každého dovolenkára.

Štúrovo a Ostrihom

Jeden z klenotov slovenského ruchu je mesto Štúrovo a jeho okolie, ktoré ležia na brehoch rieky Dunaj. Prepojenie s tunajším maďarským mestom Ostrihom sprístupnilo tejto lokalite mnoho významných pamiatok. Záujem zo strany turistov nájdeme v miestnych pamätihodnostiach, medzi ktorými najviac vyniká klasicistická katedrála Panny Márie a svätého Vojtecha. Je to najväčší kostol v Maďarsku, ba čo viac, dokázateľne patrí medzi najväčšie a najkrajšie katedrály Európy. Svojou nezvyčajnou architektúrou očarí nejedného turistu. Na vrchu katedrály sa ponúka rozprávkový výhľad na Štúrovo a okolo tečúci Dunaj.

Plavba po Dunaji

Výletná plavba po Dunaji je ďalšou obľúbenou alternatívou medzi turistami. Spolu so sprievodcami sa môžete vybrať po mnohých sprístupnených trasách, na ktorých bližšie spoznáte povahu našej najväčšej rieky.

Termálne kúpalisko

Štúrovo je však obľúbené nie len pre svoju znamenitú polohu, ale najmä pre termálne kúpalisko. Prichádza ho každoročne navštíviť niekoľko stotisíc návštevníkov. Lákajú ich termálne bazény určené na relaxáciu a tobogany, ktoré so svojimi dĺžkami určite nepatria k najkratším. Máte sa na čo tešiť, ak sa ich rozhodnete vyskúšať na vlastnú päsť. Okrem spomínaných atrakcií termálne kúpalisko v Štúrove zahŕňa aj zábavný lanový park, detské ihriská, krytú plaváreň a jazero, kde sa ľudia často venujú rybolovu.

Štúrovo centrum

Dôležitou súčasťou Štúrova je jeho námestie, na ktorom sa prvé októbrové dni koná jarmok Šimona a Júdu. Život tu na začiatku októbra prekvitá na každom mieste a veselá atmosféra v okolí celého mesta je toho jasným dôkazom. Na spestrenie svojho voľného času sa môžete vybrať na cykloturistiku. Pozornosť si zaslúži hlavne lokálna a náučná trasa pri pohorí Burda. Na začiatku dovolenkovej sezóny ľudia prahnú po miestach, kde by nazbierali najkrajšie zážitky. Štúrovo a jeho okolie sa nachádza na poprednom mieste najlepších dovolenkových destinácií, ktoré na našom Slovensku môžete navštíviť. Využite príležitosť, aby ste ďalšie leto spoznali ozajstný klenot Slovenska.

Pokračovať v čítaní