Egypt 2

Egypt

Zahraničné mestá

Pyramídy a sfingy, Červené more plné koralov alebo jedna z najdlhších riek sveta Níl, to všetko prispieva k neodolateľnému pôvabu Egypta. Poďme sa pozrieť, prečo sa pre mnohých dovolenkárov stal staroveký Egypt voľbou číslo jedna. Čo je na Egypte fascinujúce je, že jeho mesto Gíza sa môže pochváliť posledným divom staroveku, ktorý sa zachoval. Všetci ho poznáme naspamäť –  je to obrovské pohrebisko faraónov, známe ako „Pyramídy v Gíze“.

Staroveký Egypt

Predstavte si, že pred sebou vidíte Pyramídy v Gíze. Určite sa zhodneme, že pozornosť upútajú najmä tri Veľké egyptské pyramídy. Tie  predstavujú dominantu komplexu, ktorý sa nachádza na predmestí Gíze neďaleko západného brehu Nílu. Pre väčšinu turistov sú spomínané tri pyramídy dôvodom, prečo pricestujú do Egypta. Najznámejšia z nich je Veľká pyramída, alebo aj Chufuova pyramída. Zaberala prvenstvo najvyššej stavby po tisícročia. Je neuveriteľné, že ľuďom žijúcim tisíce rokov pred naším letopočtom sa podarilo postaviť stavby takých kolosálnych rozmerov. Veľká Pyramída, ktorá je posledným dochovaným divom staroveku, sa pýši výškou 137 metrov. Vybudovali ju z 2,5 milióna kvádrov, pričom stavba tejto hrobky mohla trvať aj dve desaťročia. Postaviť ju dal egyptský faraón Chufu, po grécky aj Cheops, a určil ju ako miesto svojho odpočinku. Niekto by sa mohol nazdávať, že drina pripadla otrokom. Opak je však pravdou. Archeológom sa podarilo nájsť zvyšky osád, ktoré slúžili ako ubytovanie pre platených robotníkov, čo vyvrátilo tento mýtus.

Egypské pyramídy

Vnútro Veľkej Pyramídy je nepochybne najlákavejšou atrakciou v Egypte. Pozostáva z troch komôr, z ktorých dve sú položené pod úrovňou zeme. Sarkofág, do ktorého uložili zabalzamované telo Chufua, mal vyhradené miesto v tzv. „Kráľovej komore“, vybudovanej v približnej tretine výšky pyramídy. Kedysi bola Veľká Pyramída povestná pre svoje bohatstvo, ktoré do nej uložili spolu s pochovaným faraónom, no po mnohých rokoch bola drancovaná, a tak sa všetok poklad vytratil. Pyramídy v Gíze však nie sú len o troch preslávených, dobre známych pyramídach. V areáli nájdete aj ďalšie menšie pyramídky, do ktorých pochovali faraónky, a okrem iného aj sfingu. Veľká sfinga je ďalším klenotom tohto komplexu. Jedná sa o jednu z najväčších sôch a vyobrazuje bytosť s telom leva a hlavou človeka, ktorá je vyzdobená ozdobnou pokrývkou. Podľa niektorých odhadov mohla výstavba tejto sochy trvať tri roky. Dodnes sa vedú špekulácie, kto ju postavil a aký mohol byť jej účel. Staroveký Egypt je krajina s dlhou a bohatou históriou, v ktorej po stáročia vládli faraóni. Našťastie, mnoho pamätihodností sa zachovalo a tunajšia krajina nestratila na kráse. Egypt tak ľahko očarí turistov z každého kúta sveta.

Ďalší zaujímavý obsah pre zahraničné mestá:

Benátky, Budapešť, Paríž, San Maríno, Praha, Viedeň kultúrne pamiatky