Spišský hrad 2

Spišský hrad

Slovenské mestá

Slovensko je krajina s pozoruhodnými dejinami, o čom svedčia aj mnohé pamiatky. Bez toho, aby sme odcestovali do zahraničia, sa môžeme pokochať hradmi, kaštieľmi alebo zámkami. Pokiaľ si aj vy nedáte dopustiť na kultúru, tak náš tip určite oceníte. Keď sa spomenie Spiš a jeho kultúra, všetci si predstavíme Spišský hrad. Národná kultúrna pamiatka Spiša, ktorá sa týči nad Spišskou kotlinou, si svoju pozornosť nepochybne zaslúži. Považuje sa za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy a jeho výstavba sa datuje až do 12. storočia. Pôvodne slúžil ako pohraničná pevnosť vtedajšieho Uhorska.

Architektúra Spišského hradu

Hlavná brána je dnes obklopená niekoľkými stĺpmi. Kedysi tieto stĺpy spájali brvná, a spolu tak tvorili prednú líniu obrany. Za bránou, pri ktorej sa v minulosti spúšťal padací most aj mreža, sa nachádza stredné nádvorie. Tu sa začína naša exkurzia. Od stredného nádvoria sa nám ponúkajú rôzne trasy, no my sa najprv pozrime na dolné nádvorie. Význam tohto priestranného nádvoria, ktoré je najväčšou časťou Spišského hradu, nie je jednoznačný. Mohlo slúžiť ako táborisko pre vojsko alebo ako útočisko pre obyvateľov, keď sa dediny ocitli pod útokom. Nájdeme tu aj základy obytnej veže. Keď sa však chceme dostať do tej najcennejšej časti Spišského hradu, potrebujeme sa vrátiť na stredné nádvorie. Naša exkurzia bude pokračovať po vydláždenom chodníku, ktorý povedie k Románskej bráne. Na druhej strane veľkolepej Románskej brány sa vyskytujú pôvodné renesančné a gotické obydlia. Dnes sú prístupné ako vyhliadkové miesta, odkiaľ si vychutnáte výhľad na Spiš. Pre milovníkov histórie sú v priestoroch Horného hradu dostupné muzeálne expozície. Dozviete sa tu o dejinách Spišského hradu, stredovekých zbraniach používaných pri jeho obrane, ale aj o živote v dávnych časoch.

Podujatia v Spišskom podhradí

Spišský hrad a jeho okolie je ideálnym výletom pre celú rodinu. Okrem prehliadky samotného hradu, si tu s deťmi môžete užiť mnoho ďalšej zábavy. V Spišskom hrade a v okolí sa každoročne konajú rôzne spoločenské podujatia. Príďte sa pozrieť na slávnostné otvorenie letnej sezóny, ktorá ponúka majáles, program pre vaše deti a skákaci hrad, alebo na tajomnú noc so živými sochami! Naša domovina sa netají krásou. Na Slovensku máme možnosť navštíviť tisícky pamiatok, v ktorých sa zapísala cenná história. Určite s nami súhlasíte, že Spišský hrad je jedným z klenotov, ktorého kultúrne dedičstvo sa nedá ignorovať.